Uyanma Saati - Story Of Stuff

Bugün sizlere bir arkadaşımın bana izlettirdiği bu muhteşem videoyu paylaşacaktım. Yine paylaşacağım ama çeşitli eklentilerle. Sabahleyin sürekli takip ettiğim blogları incelerken Benİyisimi 'de paylaşacağım videoyla bağlantılı bir yazı okudum. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Paylaştığı yazıyı ve siteyi incelerken de paylaşacağım videonun da sitede tavsiye edildiğini gördüm. Sonuç olarak aynı şeyden bahsedecekmişiz.
Muhteşem olarak tanımladığım videonun içerisinde yaşamımız boyunca yaptığımız bir şeyden, tüketim çılgınlığından bahsediyor. Bizleri ekonomiyi büyütmek amacıyla kullandıklarından, daha fazla tüketim yapmayı bizim hayat tarzımız yapmaya çalıştıklarından bahsediyor. Sizlerden ricam 21 dakikalık çizimlerle renklendirilmiş bu videoyu sabırla izlemeniz ve ardından aşağıda belirteceğim siteleri incelemeniz.
Dünyamızın yok olmasını engelleyebilmek aslında bizlerin elinde. Hep birlikte, aslında eskiden büyüklerin yaptıklarını tekrar yapmaya başlayarak durumu tersine çevirmemiz çok kolay.


Videoda temel olarak Amerika'dan bahsetse de aslında bunların hepsi dünyadaki tüm tüketiciler için geçerli. Bence şimdi de aşağıdaki posterleri incelemelisiniz...


Tüm bunları rahatlıkla yapabiliriz aslında çünkü hepimizin içinde var bu. Mesela küçücük de olsa bir toprak görsek ya çiçek dikeriz ya da meyve sebze.

Bu oluşumun belki de en önemli noktası; komşuluk sayesinde değiş tokuşla, ihtiyacımız olmayanı vermekle tüketim çılgınlığının önüne çabucak geçebiliriz. Eski günleri hatırlayalım yeter.

  Hangimizin ailesinde dikiş nakıştan çok iyi anlayan birileri yok ki? Hepimiz ondan birçok şey öğrenebiliriz.

 Eh günümüzde  DIY yani kendin yap modası da varken, daha ne duruyoruz ki? Kırılan, bozulan, eskiyen eşyalarımızı yenilemek, tamir etmek elimizde. Hem de kendi zevkimize göre.
Sizler de siteyi inceleyin. Bu yazdıklarım paylaştıklarım ne ki? Onlarca film, belgesel, kitap, video ve fikir önerileri sizleri bekliyor. Hatta bizlerden de fikir bekliyorlar. Bütün bu doğal güzellikleri el birliğiyle yok etmeden, el birliğiyle toparlayalım.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.