Gezi Direnişi Yazı Dizisi #6

Eeeyy sevgili Gezi Direnişçileri! Nerelerdesiniz? Sesimizi henüz sizlere duyuramadık mı? Bakın burada güzel bir şey yapmaya çalışıyoruz. Birbirimizi anlayalım, tanıyalım, dinleyelim diyoruz. Haydi sizler de sorulara cevaplarınızı verin ve demirdovensinem@gmail.com a gönderin. Katılımlarınızı her zaman bekliyorum. Siz de kendinizi, düşüncelerinizi, bakış açınızı anlatın bize. Birbirimizi anlayalım, ayrıştırmaları ortadan kaldıralım.

1- Kısaca kendinden söz eder misin?

Gazi Üniversitesi matbaa bölümü mezunuyum. Ailemle yaşıyorum. Bir süredir işsizim. Çankaya/ Yukarı Ayrancı'da yaşıyorum. 2- Geziden önce hayata, siyasete, doğaya vb. bakış açın nasıldı?

Gezi olaylarından önce çok fazla siyaset konuşmazdım. Sadece okul döneminde farklı görüşleri öğrenmeye çalışmak için arkadaşlarımla konuşur bazı zamanlar tartışırdım. Her zaman insanların eşit yaşam hakkı olması gerektiğini, ayrımcılığın yapılmaması ve din, dil, mezhep konusunda insanların ayrılmaması gerektiğini savundum. Yaptığım konuşmalarda büyük bir çoğunluğun tersini düşündüğünü gördüm. Her zaman ezilen bir kısım vardı. Hor görülmemek, aşağılanmamak ya da şiddete maruz kalmamak için susan ya da düşüncesini, hayatını, mezhebini saklayan insanlar gördüm. Bu beni hep rahatsız etti. 
Siyasetten her zaman uzak durdum. Okuduğum kitaplar ve ailemden gördüklerim düşüncelerimi şekillendirdi ve zaman içerisinde kendi gözlerimle gördüklerim ve yaşadıklarım bugünkü görüşlerimi oluşturdu.
Son birkaç senedir bazı insanlarla tartışıyorum hatta bazılarıyla arkadaşlığımı bile bitirdim bunun nedeni siyasi düşünceleri. Siyasi düşüncelerini çok iyi bildiğim insanların para ve güç uğruna (kaba tabirle ifade edeceğim) kendilerini satması, ve savunma olarak ne yapayım güç ve para onlarda (AKP) demeleri ve hayatlarını sözde onlara göre yaşamalarını gördükçe içimde oluşan nefreti ifade edemem....

3- Gezi olayları senin için nasıl başladı?

Gezi olaylarını ilk başta büyük çoğunluk gibi televizyondan öğrendim. İlerleyen zamanda İstanbul'daki arkadaşlarımla görüştüm ve internetten takip ettim. 

4- Gezi olaylarına girme sebebin neydi?

Gezi olaylarına girme sebebim başlangıçta çevreci bir eylemdi ancak eylemlerin ilk gününden sonra düşüncem değişti. Polisin yaptığı zulüm ve başımızdaki siyasetçilerin bize zorla yaşatmaya çalıştıkları hayata isyan olarak katıldım. Çünkü böyle bir ülkede yaşamak istemiyorum. Artık ses çıkarma zamanıydı Mehmet Ali Alabora'nın dediği gibi olay sadece ağaç değildi. Ölen, yaralanan insanları gördükçe ve şahsen yaşadıklarım yüzünden nefretim arttı ve iyice ses çıkardım. 

5- Gezi olaylarıyla beraber hayatında ne gibi değişiklikler oldu?

Gezi olaylarıyla birlikte ilk önce sağlığımdan oldum. Tabi ki yitip giden canların yanında benim yaşadığım hiçbir şey. En önemlisi; ne olursa olsun bana ya da bir başkasına, her hangi bir haksızlık olduğu zaman ses çıkarmam gerektiğini öğrendim. Ve bunu yaparken asla korkmamam gerektiğini ve bu ülküde yalnız olmadığımı gördüm. Ne kadar ayrıştırılmaya çalışırsak çalışalım aslında bir bütün olduğumuzu gördüm.... 

6- İnsanlara nasıl bir mesaj vermek istersin?

Her zaman haklarını aramalarını ve hakları için gerekirse bağırmalarını söyleyebilirim. Çünkü yalnız değiller. 

Yazan : @OzlemAka

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.