Gezi Direnişi Yazı Dizisi


Son günlerde beni en çok heyecanlandıran şeye, bu yazı dizisine sonunda başlıyorum. Gezi Parkı olaylarına sizler gibi ben de kayıtsız kalamamış buradan bol bol kızmıştım herkese, "Neredesiniz? Neden sesiniz çıkmıyor?" diye. Sonrasında hep birlikte sokaklarda bizim haklarımızı savunan insanlara buradan, sosyal medyadan destek vermiştik.
Olaylar bitti mi peki? Hayır tabii ki. Şimdilik Gezi Parkı'nın ağaçları yerlerindeler. Onları kurtardık. Elimizden alınmaya çalışılan her doğa unsuru için direnmeye başladık.
Haklarımız için, kaybedilen canlar için  halen bir direniş sürüyor. Dilerim bütün bu çabalar iyi bir sonuç verir ve hiçbir şey boşuna yapılmış olmaz.
Peki bu yazı dizisinde ne olacak Sinem? diye soranlarınız vardır mutlaka. Bu yazı dizisinde benim için, sizin için, hepimiz için sokağa çıkan insanlar olacak. Ben değil, onlar anlatacak. Kimdir bu insanlar?, Ne yaparlar?, Nasıl yaşarlar?, Neden ve nasıl sokağa çıktılar? ve bize Neler söylemek istiyorlar? Her şeyi onlar anlatacak ve biz de dinleyeceğiz. Belki de bugüne dek kendilerini doğru düzgün anlatamamış, hep farklı birileriymiş gibi gösterilmeye çalışılmış bu insanların onları susturmayacak bir platformda kendilerini anlatmaya hakları var diye düşünüyorum.
Bu insanları nasıl bulduğum, onlara nasıl ulaştığım sorusuna ise tek cevabım "Twitter" olacak. Bütün direnişler esnasında haber kaynağımız olan Twitter. Her birine aynı soruları sordum ve onlardan gelen cevapları pazartesi gününden itibaren iki günde bir yayınlamaya başlayacağım. Kimlikleri hakkında sadece izin verdikleri kadarıyla bilgi sahibi olacağız. Birbirimize saygı çerçevesinde süreceğini umduğum bu yazı dizisinde onları tanıdıkça umarım siz de benim gibi sever, (eğer varsa) ön yargılarınızı kırar ve olaylara farklı bir açıdan da bakmayı başarabilirsiniz. Halkımızın en ihtiyacı olan fakat bir o kadar da yoksun olduğu "empati" duygusu böylece filizleniverir belki ne dersiniz?
Yazı dizisi sürerken kendi yazılarıma da devam edeceğim elbette ama direkt tüm yazılara ulaşmak istediğinizde sol tarafta oluşturduğum logoya tıklamanız yeterli olacak. Aynı zamanda logo üzerinde #GeziyiAnlat tagi üzerinden de tüm yazılara ulaşabilirsiniz. Umuyorum bu yazı dizisi sizi de benim kadar heyecanlandırmıştır.
Pazartesi günü görüşmek üzere...

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.