Gezi Direnişi Yazı Dizisi #12

Gezi Direnişi yazı Dizisi 12. yazısına ulaşırken toplamda elimde çok da yazı olmadığını itiraf etmek zorundayım. Evet, daha yayınlanacak bir iki yazı var sırada fakat benim hayallerim yazı yağacağı yönündeydi. Günde 2 hatta belki 3 yazıyı yayınlamak zorunda kalabilirim diye düşünüyordum. Bu hayal baştan aşağı bir imkansızlıklar silsilesiymiş. Neyse, elimizdekilerle yetinmeyi, aza tamah etmeyi öğrenmiştik zaten yıllardır. Gönderenlere sağ olsun diyerek bugünün cevaplarına geçiyorum.

1- Kısaca kendinden söz eder misin?

23 yaşında, Açık Öğretim Fakültesi - İşletme Bölümü Öğrencisiyim. İngilizce'mi geliştiriyor ve Rusça öğrenmeye çalışıyorum. İzmir'de yaşıyorum. Din inancım yok.

2- Geziden önce hayata, siyasete, doğaya vb. bakış açın nasıldı?

Dededen , babadan gelen bir solculuk ile lise yıllarında aykırı sayabileceğim bir düşünce tarzım oldu. Hayattaki en önemli şeyin insanlık, doğruluk, insan sevgisi ,hayvanlara ve doğaya saygı olduğunu düşünürüm. Ekonomi, eğitim, sağlık konularına hiç girmiyorum (çıkamayabilirim). Nükleer ve HES'lere karşıyım.Yerlere çöp atan , tüküren ve çevreye zarar veren zihniyetlerden nefret ederim...3- Gezi olayları senin için nasıl başladı?

İlk başladığında twitter gibi sosyal ağlardan haberim oldu, sanırım 29 mayıstı. Ama ağaçlar ve doğa için, doğanın katledilmemesi için eylem yapan insanların böyle bir orantısız güce maruz kalacağı aklımın ucundan geçmezdi. 1 Haziran'da sınavdan çıkıp hemen halkın, eylemcilerin(çapulcuların) yanına gittim.

4- Gezi olaylarına girme sebebin neydi?

En başta ağaçlardı ama daha sonra orantısız güç ve siyasi iktidarın yaşam tarzımıza, her şeyimize karışması oldu. İktidarın izlediği politikaları beğenmiyordum... Bu bir halk hareketi oldu. Cumhuriyet tarihinin ilk halk hareketiydi.

5- Gezi olaylarıyla beraber hayatında ne gibi değişiklikler oldu?

Medya konusunda daha tutucu oldum. Doğruları söylemekten korkmadım. ADD ve TGB yi tanıdım. İnsanları görünüşlerine göre değerlendirmemeye başladım, önemli olan insanların ne düşündüğüdür... Ön yargılarımdan kurtuldum, Gezi olaylarında her kesim ve görüşten insanlar vardı ama en önemlisi daha önceleri yalnız olduğumu düşünürken, ne kadar çok olduğumuzu gördüm. Meğer ne kadar da çokmuşuz, tuttuğumuz takımlar, sahip olduğumuz siyasi görüşlere rağmen birbirimizle ne güzel bir dayanışma gerçekleştirmişiz.Orada ki insanlar; vicdan, insan sevgisi, doğa-hayvan sevgisi gelişmiş bireylerdi...

6- İnsanlara nasıl bir mesaj vermek istersin?

İnsanlara buradan bir çok mesaj verebilirim fakat lafı fazla uzatmayacağım. İlkeleriniz olsun, okuyun, araştırın, fikirlerinizi özgürce ifade edin, para gereklidir ama paranın kölesi olmayın, inandıklarınızı savunurken yalnız kalmaktan korkmayın. Ülkemizde direniş daha bitmedi, bitmeyecek!

Yazan : @EnverPeker_

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.