Gezi Direnişi Yazı Dizisi #16

1- Kısaca kendinden söz eder misin?

Adım Ebru. Öğrenciyim. İstanbul'da yaşıyorum. Yarı Suriyeli yarı Türküm. Ulusalcı kökenli bir ailenin sosyalist çocuğuyum.

2- Geziden önce hayata, siyasete, doğaya vb. bakış açın nasıldı?

Gezi'den evvel de politiktim. Bizim 2 ayda gördüğümüz şiddeti, insanların dünyanın her yerinde her an gördüğünün bilincindeydim. Bir arada yaşamın gerekliliğini, farklılıkların aslında sorun değil renk olduğunu, derelerin özgür akması gerektiğini savundum. Hiçbir zaman ne bir ağacın gölgesini satmayı ne de satamadığım bir ağacı kesmeyi düşündüm. Doğa her zaman benim için cömert bir arkadaş oldu. Verdikleri için ona ihanet etmedim, ihanet etmek isteyenlerin de hep karşısında oldum.3- Gezi olayları senin için nasıl başladı?

Gezi Direnişi'nin başlarında hasta bir şekilde yatıyordum. Orada olan arkadaşlarım vardı ama ben daha gitmemiştim. Televizyondan sabah baskınını görünce çok sinirlendim ve üzüldüm. Devler ve polis şiddetini bilen biri olmama rağmen bana bile fazla geldi ve 31 Mayıs öğleninde bir arkadaşımla beraber Tarlabaşı tarafından Taksim'e giriş yaptım. Sonrası zaten hepimizin bildiği süreç.

4- Gezi olaylarına girme sebebin neydi?

Aslında Gezi'ye gitme sebebim yoktu. Yani Gezi benim için bir parktı ama Taksim kaleydi. Açıkçası direnişin bu denli büyüyeceğini de tahmin etmediğim için gitme ihtiyacı hissetmedim. Sabah çadırların sökülüş sahneleri ayağa kalkmamda ki en büyük sebepti.

5- Gezi olaylarıyla beraber hayatında ne gibi değişiklikler oldu?

Gezi'yle beraber normalde de düşündüğüm şeyleri pratiğe dökme şansım oldu. Artık yaralanan ya da bizden etkilenen hayvanları daha fazla görüyorum. Primitif yaşamın aslında çok güzel olduğunu fark ettim ve Gezi'yle birlikte bir çoğumuzun yeni öğrendiği kolektif yaşamı hayatıma daha fazla sokmaya başladım. İşgal evlerinin gerekliliğini, ya da gücün tehlikesi gibi teorik konularda daha fazla düşünebildim. Bu anlamda Gezi benim için sokağı da içine alan koca bir okul oldu.

6- İnsanlara nasıl bir mesaj vermek istersin?

Bir arada yaşam mümkün çünkü hayat farklılıkları gördükçe renkleniyor ve renklendikçe üretip, paylaştıkça anlamlanıyor.

Yazan : @poketopuu

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.