Gezi Direnişi Yazı Dizisi #18

1- Kısaca kendinden söz eder misin?

49 yaşındayım, emekliyim, bir kız babasıyım ve İstanbul'da yaşıyorum.

2- Geziden önce hayata, siyasete, doğaya vb. bakış açın nasıldı?

Son yıllardaki vahşi doğa katliamının ve hızla avmleşmenin farkındaydım Gezi'den önce. Emekbizim eyleminde ilk kez bir direnişe katılmıştım Emek sinemasına kıymasınlar diye! Ama o muhteşem eseri yok etti bu vandallar!
Bu ülkede Gezi direnişi türünde bir hak arama eyleminin ve direnişinin artık olamayacağını düşünüyordum. Çünkü son on yıllık iktidarda yapılan hukuksuzluklar ve sergilenen zorba yönetim tarzı, bu tür bir tepkiyi önlemeye yönelikti fazlasıyla! Bunda da başarılı olduklarını düşünüyordum umutsuzca taa ki Gezi'ye kadar...

3- Gezi olayları senin için ne zaman başladı?

Gezi olaylarını yakından izledim çünkü on altı yaşındaki kızım ilk günden itibaren o parktaydı; ağaçları korumak adına. Twitter'ın ve sosyal medyanın önemini de o günlerde anladım; penguen gösteren kanallar yüzünden, olayları ve polisin orantısız güç kullanımını sosyal medyadan takip edebildim. Birkaç televizyon kanalında o masum gençlere uygulanan şiddeti görünce, hem kızım için, hem de haksızlığa ve vandallığa karşı duymak adına Gezi'ye gittim.

4- Gezi olaylarına girme sebebin neydi?

Kızım ve arkadaşları çadır kurmuşlardı, ağaçları korumak için orada kalıyorlardı 24 saat nöbetleşe, ben de arada gidip durumlarına bakıyordum ve biber gazından günlük payımı alıyordum herkes gibi! O çadırların sabaha karşı gelen yoğun polis gücüyle boşaltılması ve Gezi'nin yasaklanmasının üzerine; kızım İstiklal Caddesi protestolarına katılınca, ben de onun yanında oldum çünkü o günlerde polisin yanı sıra 'palalı' ve eli sopalı yobazlar türemişti Beyoğlu'nda! Hatta bir seferinde Tophane'den kızımı ve arkadaşlarını o yobazların elinden zor kurtardım ve taksiyle uzaklaştık ancak o vandalların içinden!

5- Gezi olaylarıyla beraber hayatında ne gibi değişiklikler oldu?

Haziran ayından itibaren masum gençlerin ölüm haberleri gelmeye başladı tüm yurttan; bu vahşet ve zorbalık bana yapılıyormuş gibi hissettim hep ve her kayıpta içimdeki direniş ruhu törpülendi günbegün! Polisin ve iktidarın o masum gençlere uyguladığı bu şiddet ve yasaklar, dünyaya bakış açımın değişmesine sebep oldu! Bu ülkede direnmenin de mümkün olduğunu o cesur yürekli kızım ve Gezi'ci arkadaşları yüzümüze çarpar gibi anlattılar biz yetişkinlere!

6- İnsanlara nasıl bir mesaj vermek istersin?

Gezi yürekli gençlerimiz orantısız zekalarıyla ve doğa sevgileriyle o zorbalara direndiler ve insanlarımıza direnmenin nasıl onurlu bir duruş olduğunu gösterdiler! Verdikleri kayıplara rağmen asla vazgeçmediler;
Tüm o Gezi Şehitleri'nin ruhları şad olsun, ışıklar içinde uyusunlar!

Yazan : @ferhangibiri

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.