Gezi Direnişi Yazı Dizisi #22

1- Kısaca kendinden söz eder misin?

Adım İlhan. Dersim'liyim. 31 yaşındayım Gezi olayları esnasında işsizdim yarıda bıraktığım üniversitemden sonra 2. denemem olan bir okulda öğrenimimi devam ettiriyordum. Olaylar olduğunda komşu bir ildeydim haberleri görür görmez otostopla İstanbul'a gittim.

2- Geziden önce hayata, siyasete, doğaya vb. bakış açın nasıldı?

Geziden önce TC ile sorunları olan bir insandım. Vatandaşlarına en ufak nefes alacak alan bırakmamayı kendine görev bilen bu devlet AKP'nin elinde büsbütün dayanılmaz bir silaha dönüşmüştü. İnsanların özgürlükleri sürekli tırpanlanıyordu ve kimsenin elinden bir şey gelmiyordu.

3- Gezi olayları senin için ne zaman başladı?

Gezi olayları benim için tahammülsüzlüğe duyulan öfkeyle başladı. Protestonun her türlüsünü hak olarak görmeyen topluma kendi doğrularını dayatmaya çalışan bir iktidarın bilinçaltının dışa vurumuydu kıvılcımlar.

4- Gezi olaylarına girme sebebin neydi?

Doğduğumdan beri ötekiyim. AKP döneminde daha da ötekileştirildiğimi düşünüyorum. Artık insanların tahammülsüzlüğünü soluduğum hava gibi hissedebiliyorum. Bir değişiklik olabilme ihtimaline inandığım için katıldım.

5- Gezi olaylarıyla birlikte hayatında ne gibi değişiklikler oldu?

Biraz umut biraz da hayal kırıklığı. Ülke tarihinde ilk defa insanlar sadece özgürlükleri için bir araya gelebileceklerini gördüler ama öte yandan başarısızlık çok ağır oldu. RTE her girdiği sandıktan daha da güçlenerek çıktı ve en son CB oldu.

6- İnsanlara nasıl bir mesaj vermek istersin?

Yine olacak. Bu insanlar sokağın tadını kısa süre için de olsa aldılar. Ve sandıkla bir şey kazanamayacaklarını da öğrenecekler. İyi veya kötü geri geleceğiz...

Yazan : İlhan


4 yorum:

 1. Bu yazıları hep okuyorum. Gerçekten diğer insanların görüşlerini de merak ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu seriyi okuyan birileri olduğuna çok sevindim. Maalesef yayınlanacak sadece 3 yazı kaldı. Direnişe katılanlar bu soru cevap olayına pek ilgi göstermediler.

   Sil
 2. Yine olacak bir umut ki umarım bu defa daha fazla bir örgütlenmeyle oluşur. Bu konuşmaları yaptığımız için bile yakında suçlu olacağız. Yeni Türkiye demek şeriatı desteklemeyenlerin terörist olması demek ne de olsa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrusunu söylemek gerekirse eskiden şeriat geleceğinden korkardım ama şimdi bu adamların şeriat istediğini düşünmüyorum. Ne istediklerini kendileri biliyorlar mı? ona bile emin değilim. Çok ama çok farklı bir dönemden geçiyoruz. Annemler geçenlerde şu an tarih kitaplarına geçecek olaylar yaşıyoruz. Bizim size 70'leri, 80'leri anlattığımız gibi siz de bu dönemi çocuklarınıza anlatacaksınız dediler. Bakalım daha neler göreceğiz.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.