Yemeği Yokmuş, Annesine Gidememiş!!!


Sinirden ellerim titriyor şu an! Cuma günü cani bir şekilde öldürülen Kamil Furtun için "bazı" hastanelerde yapılan hasta bakmama eylemi birilerinin programını bozmuş, yemek yapamamış ve annesine gidememiş. İşte milletimiz böyle bencil, böyle vicdansız ve tepkisiz. Beklenilen doktorlara destek olmasıyken, kendisi de Ca olan bir hasta, kendisine bakılmadığı için doktorlara ve diğer hastane görevlilerine kin kusmuş. Kendisine bütün kinimi de ben kustum. ayınlar mı bilmem ama ben yayınlıyorum. Hasta bile olsanız biraz empati yapmanız gerek. Yapamıyorsanız benim de sizin Ca olmanız umrumda olmaz. Bunu unutmayın!

Not: Sinem Hanım'la medeni bir şekilde konuştuk ve anlaştık. Kendisine anlayışı için teşekkür ediyorum. Yayındaki en son yorum kendisinin bloğunda yazdığı son yorumdur. Başka bir yorum yayınlanmayacaktır.

Doktora Tepki,Hastaya etki

Söylemek istediğim çok şey var ancak söyleyemiyorum olur da doktorlar blogumu basar da beni topa tutarlar diye :)

ben malumunuz hastalığı yeni atlatmış bir colon ca . hastasıyım şükürler olsun benimki mestastaz olmayan korunma amaçlı kemocan ve ışın alımıyla ocak ayında sonlandı 3 aylık kontrollere geçildi


Dün gittim sabahın altısında onca bekle bekle sıralara gir,sevgili kartal eğitim araştırma hastanesi onkoloji muayene doktorları  öyle çok üzülmüş olmalılar ki bu samsundaki doktorun ölümüne 11 de 5 dk bir protestoya katılıp sonra evlerine gitmeyi insanlıklarına nasıl sığdırdılar bilemiyorum

Muayeneye gelen ,acil kemo alması gereken,ya da şikayetleri olan ilaç yazılması gereken bir sürü insan öylece kala kaldı.

birisi insan mı dedi_
ay pardon yanlış söylemiş olmalıyım
doktor hanım ve beyler kusura bakmasınlar
benim insanlık kavramımın içinde hastaları yok sayıp ,acılarını yok sayıp evlerinde tv başlarına gidip ah ne çok üzgünüm diyip cips yemek falan gibi fantaziler yok ,OLAMAZDA ,OLMAMALI DA!

onkoloji hemşireleri de "ayyy ben de katılcam çok tepkiliyim" diyip hafifce gülümseyerek onkoloji servisini bırakmalarına ne demeli.
Allahtan baş hemşire iki tane hemşire bırakmıştı orda
öğleden sonra yıkanıyormuş portlar
:D biri de öyle dedi
ver kağıdımı o zaman öğleden sonra geleyim dedim
tedavi alanı bomboştu işi yoktu ,he yıkadımı yıkadı saolsun ama
lafı gene yedik iyi mi
halbuki ben boş olduğunu bilerek girdim baktım boş bir alan kimsenin hakkına girmiyorum kaydımı yaptırdım portumu yıkayabilirmisiniz dediğimde havalı havalı
biliyon dimi normalde yıkamamam lazım öğleden sonra yıkıyoruz diyo bana
hiç çekemem nazınızı cazınizi
hemen dedim ver kağıdımı
yok yok kalsın bu seferlik yıkayayım dedi bana
ah ahhh orda başka şartlarda olcaktım kiiii......

ya insanları sanki zorla iş yaptırıyormuşuz gibi neden eziyorsunuz neden?
niye o tatlı egolarınızı tatmin etmeden iş yapamıyorsunuz?

bırakın onu bunu insanları anlayın,merhamet edin
illa ki bir işi yapıyorsanız önce egonuz sonra işinizolmasın

şimdi cuma günü ne atıldı randevum hesapta anneme geçecektim
evde yemeğim yok ,yemek yapacak halim de yok kanlarım yerlerde çok düşmüş hemoglobinim
hematoloji bakması lazımmış
aynı zamanda iyi de beslenmem gerekiyor anneme geçeceğim 20 gün kadar
gidemedim ?
kaldım böyle
saolsun eşim iki yemek yaptı dün
onlarla idare edicem
şimdi ben birilerinin zevki için neden mağdur oldum
peki beni de geçtik
ağrısı sızısı olan o masum insanlar nasıl dayanacaklar cumaya kadar?

ne için?
doktor öldürülmüş çok üzülmüşler tepkilerini göstereceklermiş?
gösterin gene gösterin,elbette doktora karşı şiddeti savunmuyorum
ama bize yapılanı da yazmadan duramadım işte.

insaf ....el insaf....

http://hayatkitap.blogspot.com.tr/2015/06/doktora-tepkihastaya-etki.html

Benim yorumum:

Kanser hastası olmanıza çok üzüldüm.Samsun'da öldürülen o doktor diye bahsettiğiniz doktorun hem yakınıyım hem de kendisi, Akciğer Ca hastası olan babamın doktoruydu. Şimdi!! Siz hangi hadle bir psikopatın  hastalarının, iş arkadaşlarının ve ailesinin çok sevdiği ve bir meslek grubuna yapılan şiddeti göz ardı edip bu tarz hadsiz bir yazı yazabiliyorsunuz?? Kan değerleriniz düşük çıktığı taktirde zaten bu programın aksayabileceğini bildiğiniz, böylesine büyük bir acı yaşanırken doktorların da insan olduğunu unutmayınız!!
Siz, bu yazınızla hastalığınızı kullanarak, sizin gibi bu hastalıkla cebelleşen belki de yüzlerce hastayı iyileştirebilecek bir doktorun anısına saygısızlık ettiniz. Ben doktor değilim. Annem, babam ve kardeşim dolayısıyla tüm çevrem doktor. Dilerim ki benzer bir durum sizin de yakınlarınızı bulsun ve bakalım o durumda iş nasıl bırakılıyormuş derinden hissedin.
Giden bir canın ardından böylesine bencil, böylesine terbiyesiz bir yazı yazılmaz! Yazılamaz! Sizi vicdana davet ediyorum. Anneniz yaşıyor ki onun yanına birkaç gün gecikmeyle de olsa gideceksiniz. Programınız bozulmuş inanın çok üzüldüm ama bilin ki Kamil Amca'nın oğlu Taylan babasını bir daha hiç göremeyecek.
Hastalığınızın bir daha nüksetmemesi dileğiyle... Nüksettiğinde kapısını aşındıracağınız insanlar bugün arkasından konuştuğunuz insanlar olacaktır!

Ekran görüntüleri:


12 yorum:

 1. bu ve bunun gibi insanlar yüzünden hiç kimse hastayla bire bir iletişime geçeceği ya da hastaya yararının çok büyük olacağı ama aynı zamanda hastayı kaybetme olasılığı çok yüksek olan bölümler seçmek istemiyor. eskiden en iyi öğrenciler en önemli ve en zor bölümlere giderlerdi beyin ya da kalp, gözüs cerrahisi gibi. şimdi herkes beyin radyoloji göze gidiyor.
  bizim fakültede bile herkes kolay bölüm istiyor. kimse bu hayvani hasta yakınlarıyla uğraşmak istemiyor, kimse sonunda olümün olacağı bir riske girmek istemiyor. bu hayvanların yaptığı pislikler yüzünden tıp öğrencileri üzerinde de büyük piskolojik baskı oluştu. yakın zamanlarda adam gibi cerrah bulamayacaklar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Benim kardeşim de bu sene tıp fakültesinden mezun olacak ve annemler de doktorlar. Durumu bildiklerinden hastayla muhattap olmayacağın bir bölüm seç kızım diyorlar. Maalesef durum bu...

   Sil
 2. yaptığınız şey çok yanlış olay yemek değil hastaların mağdur olması ve hasta oluşumuz....ben bir kemo hastası değilim ancak orda muayene olması gereken ve ilaç yazdırması gereken bir çok hasta cuma gününe kadar ağrıları ile kaldılar.yaptığınız şey de insanı bilmeden tanımadan yargılamaktır.ben hiçbir zaman doktorlara saygısızlık etmedim.Sizi de Allaha havale ediyorum bunu yaptığınız için.ben cerrahımdan da hastanemden de memnunum ki hep oraya gidiyorum değiştir dendiği halde ben sadece insanların ve benim mağdur oluşumu yazdım gördüğüm şeyleri yazdım.onkoloji birimlerindeki doktorların görevlerini bırakmaması gerektiklerini yine olsa yine yazarım ,üzgünüm.hem yanlış anladığınız için hem bu şekilde birşey yaptığınız için hem de yaptığınız inş başınıza gelir tarzındaki yorumunuz için.Allah kalpleri bilendir .kimin ne niyetle kime yazdığını allah biliyor.siz bilmeseniz de sorun değil.Hayatım boyunca hep gördüğüm olumsuz şeyleri yazdım ve söyledim.sistemin aksaklıklarının giderilmesi içinde her zaman destekçi oldum hayatın içerisinde o sizin attığınız başlıktaki sebepten dolayı değil şuanda gerçekten bakıma ihtiyacım olduğu için mağdur olmuş olduğum için ve başkalarınında mağduriyetlerini bildiğim için yazdım.Ama başına gelmeyen elbet anlayamaz.Haklısınız...dilerim benim bir yakınım ölmesin ve dilerim sizinde ve kimseninde kanser gibi bir hastalık başına uğramasın.Her iki tarafında kendince haklı olduğunu düşünüyorum.Ve umarım bu iletiyi kaldırırsınız .saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hanımefendi mağduriyetinizin nedenini unutuyorsunuz. Doktorlar 24 saat her şeylerini bırakıp sizlerin yardımına koşuyorlar. Zaman oluyor hafta sonları istedikleri gibi gezip eğlenemiyor, zaman oluyor sevdiklerinin yanına gidemiyorlar. Bu kadar özverili bir meslekte kayıp yaşandığında da izin verin sadece 1 gün bakmasınlar size. Ki bu sadece size denk gelmiş olmalı. Birçok hastane yitip giden bir canın ardından sadece 15dk lık anma yaptılar. Ben de sizi havale ediyorum beni ettiğiniz yere. Doktorlarınızdan memnun olduğunuzu söylüyorsunuz şimdi. O kadar memnunsanız neden 1 gün için onları mazur göremediniz? Haklısınız diyemediniz? Ayrıca o gün acil hastaların hepsine hizmet verildi. Sistemde hata olduğuna kesinlikle katılıyorum.
   Nasıl siz olumsuzlukları yazıyorsanız ben de burada karşılaştığım tüm olumsuzlukları yazdım ve bu yazınız bana çok olumsuz geldi üzgünüm. Tekrar söylüyorum bahsettiğiniz şeyleri birebir yaşamış biriyim ve neler yaşandığını çok iyi biliyorum. Başına gelmeyen anlayamaz evet! Bir çocuğun babasını kaybetmesi ne demek sanıyorum anlayamadınız. Saygılar benden.

   Sil
 3. Çok üzüldüm Sinem.
  Ben de rahatsız olan annemi o gün doktora götürecektim ama her tarafta zaten bir protesto olarak o gün doktorların çalışmayacağı yazılmış ve söylenmişti. Biliyorduk, gitmedik.
  Çok üzücü gerçekten. İnsanların hayatını kurtarmanın bedeli onlar tarafından öldürülmek, hakarete uğramak olmamalı.
  Eylemde çok iç burkan bir pankart vardı aklıma siz geldiniz:
  "Annemi benden çok sen görüyorsun, onu öldürme" gibi bir cümle yazıyordu. İçim dondu.
  Ne diyeyim "uyanır neslim, uyanır elbet"
  Umutla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. malesef biz aradığımızda bize öyle bir bilgi gelmedi.Siz gelin dendiği için gittik. Eh olabiliyor işte böle bilgilendirmemeler..

   Sil
  2. Onlar bilgilendirme almamışlar yalnız. Biliyorlarmış gitmemişler. Siz de bilmeliydiniz. Hastanenin sekreterinin gel demesini de doktorlara maletmemelisiniz.

   Sil
 4. herkes doktora 2 saatlik yoldan çok uzaktan gidebiliyor
  ama unutmayalım sağlıkçıların birçoğu memleketlerinde değiller ve hergün gidiyorlar oraya
  kimse incinmesin kırılmasın mağdur olmasın
  tüm sağlık camiası bunu ister(kendimden biliyorum:)
  Rabbim tüm hastalarına şifa kapıları açsın sağlıkçılarımızada sabır versin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sözleriniz için çok teşekkür ederim. Dualarımız bir...

   Sil
 5. Sinem Hanımla medeni bir şekilde tartıştık ve ortak noktada buluştuk. Anlayışı için teşekkür ediyorum.

  kesinlikle katılıyorum ...özür diliyorum yanlış anlaşılan bir yazı oldu bu ama asıl amacım farklıydı bunları yazarken ayrıca kul varsa hata da vardır elbette ,hatalar yok değil
  hastanelerin de doktorlara ne kadar baskı yaptıklarını falanda iyi bilirim.
  doktorluk çok muhim bir görev yani ne kadar çok uğraşıp okuyorlar insanlar için didinen çok doktor var Allah hepsinden razı olsun
  her alanda olduğu gibi bölüm açıp açıp içi boş bırakılmış ve tabi ki bunun sonuçlarında da yaşananlar olmuştur
  bu konuda da aynı düşüncelerdeyiz
  grev hakları düzelmesigereken çok şeyler var
  yine Allah razı olsun ki kemoda yaşadıklarıma kayıtsız kalmayan birileri olmuştu o zamanlar
  sistemin içindeki aksaklıkları beraberce düzeltmekten yanayım ben
  bu doktor olarak düşünmüyorum asla öle bir amacımda yoktu ben insanı hümanizmi savunan biriyim
  hümanist biriyimdir
  tüm canlıları da çok severim sevmenin de önemine inanan biriyim keşke konuşarak tartışarak ve çözüm yollarını bulup sisteme yerleştirerek bunlar çözülse
  aldığım ivig dışardandı kafam kopacak derecede ağrılar çektim ivig alınca
  birde hastanedekini alsaymışım daha da kötüymüş onun baş ağrısı bana ismini vermem bir doktor söledi
  o anda gözlerim açıldı aman yarabbim dedim dışardan aldığım beni o hale getirdiyse....
  yani anlayın işte ordaki ivigin halini
  son dönemdeki eczanelere verilmemesi hastanelere verilmesi olayı da ah yandım şimdi mafolduk dedirtti bana
  yani çok fazla sorun var üzerinde tartışılacak çok şeylervar
  kimse ölmesin kimse mağdur olmasın
  insanlık kazansın tüm mesele budur kanaatimce sevgili adaşım

  YanıtlaSil
 6. aslolan herkesin üzerine düşeni layıkıyla yapmasıdır.bugün bir can gitmişse elbette üzülürüm.elbette üzüleceğiz.doktorlar kadar hastalarda haklı,hastalar kadar doktorlarda haklı.bunu hasta doktor ilişkisi olarak nitelendirmiyorum ben.benim yazımdaki amacım görevini layıkıyla yapamayan doktorlardı...teşekkürler.eklemeler için...saygılar

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.