Ankara Yollarına Mazgal Ne Zaman Döşenir?

Henüz ağustos ayında olmamız Ankara'ya sek gelmesini engellemiyor elbette. Bunun sonbaharı, kışı, ilkbaharı da var diye düşünmeden de edemiyor insan. Haber bültenlerine halen dayanabiliyorsanız 21 Ağustos 2015 akşam saatlerinde Ankara'yı yine sel aldığını duymuşsunuzdur. Bu gibi durumlarda artık Ankaralılar'ın geliştirdiği çeşitli yöntemler olsa da halen yağmurlu havada köprü altına inen araçlar olduğunu görüyorsunuz.

Resim kalitesi için özür dilerim ancak bu da başka bir yöntem. Yaz günü ıslanmamaya, sele kapılmamaya çalışan Ankaralılar metro girişlerini maalesef böyle kullanmak zorunda kalıyorlar. Çünkü metrolarımız sel aldığında kendinizi Survivor Adası'nda hissedebilmeniz için her şey yapılıyor. Tabii ki denge şart; kum torbalarından düşmeden karşıya geçebilirsen ödülün ıslanmamak oluyor.
Bu gibi durumlarda farklı illerden bizlere söylenen "Başgan size denizi getirdi, daha ne istiyorsunuz?", "Survivor'ı ayağınıza getirdik." vb cümlelerle geyikler çevirip eğlenmeye çalışcak da ağlanacak halimize gülüyoruz elbette. Başganımız bu kez de Amerika'da da oluyor böyle seller diyerek yine bizi saf yerine koydu. Oysa o bahsettiği bölgelerde yılın belli dönemlerinde olan tayfunlar, kasırgalar sonrasında oluyordu bu seller. Ankara'ya ise sadece yağmur yağmıştı.
Neyse dedik, yine güldük, sağol başganım dedik. Dedik de yine yolları sel basacak. Sabahleyin bir arkadaşımla konuşurken birden bir ampul yandı :)) Ayy evet evet ampul...

Hem kendime hem ona dedim ki hükümet milletvekilleri ya da bakanlarından biri acilen mazgal sektörüne girmeli. Eh ne de olsa onlar hangi işe girse bir patlama yaşanıyor değil mi? Ülkenin tüm şehirlerine kilometrelerce de mazgal lazım. Hadi nolur biriniz giriverin şu işe, çok kar edeceğinizin garantisi benden ;)

İşin şakası bir yana, her yağmurda suya. çamura bulanan evler, okullar, hastaneler ne olacak hiç bilemiyorum. Onca servet çamura bulanıp çöpe gidiyor her seferinde. Bu selde Hacettepe Üniversitesi Konservatuarını vurdu yağmur suları.

Konser salonları, tüm müzik aletleri, koridorlar her yer sular altında kalmış. Şimdi bir durup düşünmek gerekmez mi? Bunların olmasına gerek var mı? 

 Yok değil mi? Bence de yok!

 Bir dahakine kim bilir neresi sular altında kalacak? İyisi mi girin siz şu mazgal işine...

Not: Konservatuara ait fotoğraflar @DenginC den alınmıştır.

3 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.