Bir Işık Tut! Dünya Saati


Bugün konumuz her yıl bizler için, geleceğimiz için, dünya için yapılan bir etkinliğe dikkat çekmek. Dünya Saati başlığıyla tanıtılan bu etkinlikte, sadece 1 saat ışıklarımızı kapatmamız ve küresel iklim değişikliğine dikkat çekmemiz isteniyor.
Bu yıl 19 Mart Cumartesi günü 23:30 - 21:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan bu etkinliğe önceki yıllarda Boğaziçi Köprüleri, Dolmabahçe Sarayı ve Sultanahmet Camii gibi anıtsal yapılar ışıklarını kapatarak destek vermişti. Bu yıl bu yapılara Efes Antik Kenti, Selimiye Camii ve Peri Bacaları da katılarak desteklerini gösteriyorlar. Ülkemizin binlerce yıllık tarihini tüm insanlığa hatırlatan bu anıtlar ışıklarını kapatarak iklim değişikliği sorununa parmak basacak.
Dünyada gerçekleştirilen en geniş kapsamlı çevre etkinliklerinden biri olan Dünya Saati'ne bu yıl siz de katılmak istemez misiniz? Dünya savaşlarla, nefretle, ölümle kavrulup dururken ona bir nebze hayat suyuyla can vermek çok da zor değil. 
19 Mart Cumartesi gecesi geleceğimizi birazcık da olsa aydınlatabilmek umuduyla sadece 1 saat sürecek olan karanlıkta buluşalım. Etkinlikle ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Mutlu bir gelecekte buluşmak dileğiyle.

14 yorum:

 1. Çok güzel bir etkinlik. Aydınlıkta iken karanlıkta buluşmak. Demek isteniyor ki aydınlığın değerini bilmek için bir saatlik karanlığa tahammül edin. Edin ki; bir daha karanlıkta kalmamak için. Bu ironik bir eylem olsa gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki öyle de yorumlanabilir. Yeter ki geleceğimizi bir nebze de olsa aydınlatabilelim :)

   Sil
 2. Geçtiğimiz yıllarda bu etkinlikten haberim olmadı. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Umarım küçük de olsa birilerini harekete geçirir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazı sayesinde siz harekete geçebilirsiniz mesela :) Duyurun çevrenize ve daha çok insan duysun.

   Sil
 3. Çok güzel. Aslında yapacağımız zaten, içinde soluk alabildiğimiz dünyanın selameti için.Kutlarım Sinem. Elimizden geleni yapalım yavrum.

  YanıtlaSil
 4. Güzel etkinlik Her Şeyden Konuşmalı! katılırız tabi ki, detayları da inceleyelim ;) Tekrardan hayırlı olsun, tasarım da güzel olmuş, tebrikler ;)

  YanıtlaSil
 5. güzel bir etkinlikmiş , öncelerini kaçırmışım ama bilgilendim bu yazıyla . başka gezegenlere yardım çağrısı gibi : )) teşekkürler . umarım amacına ulaşır .

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel bir etkinlik. Iyi ki yazini vaktinde görmüsüm. Kapatiriz isigi yakariz mumumuzu otururuz.

  YanıtlaSil
 7. işte bu karanlıklar aydınlığın karanlığı;)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.