Yak - Yeniden Yaz - Tekrar Oku Dediler :)

Yapmakta oldukça zorlandığım bir mimle karşınızdayım. Bu kez konumuz kitaplar ve kimini yakmak, kimini yeniden yazmak, kimini de tekrar okumak durumundayım. Tahmin edersiniz ki YAK kısmı benim için çok çok zor olacak. Sevgili neokudumneizledim blogunun sahibi Serhat'a mim için çokça teşekkür ederek cevaplarıma geçmek istiyorum. Bakalım seçimlerimi beğenecek misiniz?

1.Grup
YAK - Gökyüzünün Üzerinde 3 Metre - Federico Moccia : Bu kitabın filmi de çekilmişti ve nadirdir filmleri kitabından daha çok severim. Çeviri hataları sonucu böyle bir akıbete uğradığını düşündüğüm kitap maalesef hiç sevmeden okuyup bitirdiklerim arasındadır.
YENİDEN YAZ - Ay'da 172 Saat - Johan Harstad : Böylesi ilginç ve çekici bir konuyu okuyup bayılmamam ya yazarın hatasıdır ya da çeviri hatasıdır diye düşünüyorum. En can alıcı yerlerin kısacık kesilmesi, bence çok önemli bazı noktaların hiç anlatılmadan geçilmesi beni kitaptan uzaklaştırmıştı. Bence yeniden yazılmayı hakeden bir kitap.
TEKRAR OKU - Kurtlarla Koşan Kadınlar : Henüz tamamını bitirmemiş olsam da başucu kitaplarım arasında çoktan yerini almış olan bu kitap özellikle her kadın tarafından en az bir kere ders kitabı gibi okunmalı bence. Erkekler de okurlarsa onların artıları olur tabii ;)
2. Grup
YAK - Mekanik Kalp - Mathias Malzieu : Yine çok ilginç bir konusu olan ama beni sarıp sarmalayamayan bir kitap. Acaba sorun onlarda değil de bende mi? Neyse siz de okuyup kendi kararınızı vermelisiniz tabii ki. Fantastik severlere duyurulur.
YENİDEN YAZ - Aldatmak - Paulo Coelho : Her Paulo Coelho kitabına aşık olan ben bu kitapta aradığımı bulamadım. Diğer kitaplarından konu ve stil itibariyle ayrılan bu kitabını bence yeniden yazabilir.
TEKRAR OKU - Tanrılar Okulu - Stefanno D'Anna : Bu kitabı anlatmakla bitiremem. Tekrar, tekrar ve tekrar okumalık yaşayan kitap kendisi. Her seferinde size başka bir şey anlatan, durup dururken bir sayfasını açtığınızda bile size bir mesaj veren mükemmel bir kitap.

3. Grup
YAK - Boş Koltuk - J. K. Rowling : Benim için tam anlamıyla bir hayal kırıklığı. Belki de beklentilerim yüzünden, zar zor bitirebildiğim nadir kitaplardan. Onun fantastik kitaplar yazması gerek. Bir daha bu tarzı asla deneme Rowling.
YENİDEN YAZ - Pi - Azra Kohen : Beni takip edenler biliyordur dört gözle beklediğim bir kitaptı Pi ve fakat beklediğim gibi olmadı. Serinin ilk iki kitabını bir çırpıda okuyup bitirmiş, alttan alta verilen mesajlarla mest olmuş biriyken Pi'de sürekli aynı şeylerin tekrarlanması ve bu kez mesajların sen anlamazsın kesin edasıyla kafana kafana vurularak anlatılması beni kitaptan soğuttu. Bence yeniden yazılırsa on numara olacak.
TEKRAR OKU - Işığın Savaşçısının El Kitabı - Paulo Coelho : Aldatmak dışındaki her kitabıyla beni kendisine hayran eden Paulo Coelho'nun kendime rehber edindiğim kitaplarından biri de bu kitabıdır. İçerisindeki muhteşem yazılar bence her insanın hayatına uygulaması gereken öğretileri barındırmaktadır.

Zor oldu ama başardım sanıyorum. Bahsi geçen kitapları okuduysanız sizlerin de yorumlarını duymayı çok isterim. Belki benim yanlış zamanlardı o kitaplar için ya da kaçırdığım bir nokta olabilir. Biliyorum kitap severler çok aranızda. Dileyen herkesi bu zorlu mime davet ediyorum :)

8 yorum:

 1. Çok güzel bir mim olmuş, bir sürü yeni kitap tanıdım, bildiğim ama okumadıklarımı da hatırlamış oldum. Boş Koltuk Harry Potter'dan sonra yazdığı ilk romanmış, bilmiyordum. Demek ki geçiş sürecinde bocalamış biraz. :) 172 saat vardı zaten alış veriş listemde, ilk defa bu mimde yeniden yazlardan da dahil ettiklerim oluyor. Eline sağlık, keyifle okudum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bir de Guguk Kuşu var takma isimle yazdığı ama Boş Koltuk faciasından sonra onu elime almaya henüz cesaret edemiyorum. Aylardır kütüphanemde. Çok teşekkür ederim. Sayende oluştu, teşekkürler beni de mimlediğin için.

   Sil
 2. Boş Koltuk kitbını okumayı düşünüyordum. Bu kitapla ilgili yorumlarda burun kıvıranlar olmuştu ama genelfde güzel şeyler okumuştum. En keskin yorumu sizden okudum. Soru işareti oluştu şimdi kafamada :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Elbetteki en doğru kararı yine kendiniz vereceksiniz ama hayaliniz Harry Potter'daki gibi bir fantastik dünyaysa çok yanlış bir seçim olacak. Dediğim gibi hiç bana göre değildi ama belki siz seversiniz.

   Sil
 3. Merhaba, ben de blogumda bu mimi paylaşmak istiyorum, sizin blogunuza da link vereceğim :) Çok keyifliymiş :) sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harika haber :) Hangi kitapları seçeceğini merakla bekliyorum. Sevgiler :)

   Sil
 4. Çok güzel ve faydalı bi yazı olmuş.Teşekkürler.Fi beklentimi karşılamadı yarım bıraktım.Kurtlarla Koşan Kadınlar ve Tanrılar Okulu' nu merak ediyordum şimdi Mekanik Kalp de listeye girdi ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fi'nin beklentilerinizi karşılamamasına üzüldüm, hikayeden ayrılıp baktığınızda alt metinlerde çokça mesaj içeriyordu. Kurtlarla Koşan Kadınlar ve Tanrılar okulu da muhteşem kitaplar. Onlarda da hikayeye saplanmadan burada ne demek istiyor diye okursanız çok seveceğinize eminim. Sevgiler :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.