Instagram Insights Nedir?

Instagram özellikle iş sektörü için getirdiği yeni bir güncelleme ile  konuşuluyor son günlerde. Bu özellik şimdilik sadece 100.000 üzerinde takipçisi olan hesaplarda uygulanabiliyor olsa da sanıyorum ilerleyen günlerde hesabımızın "iş"le ilgili olduğunu seçtiğimizde bizler de bu güncellemeyi kullanabiliyor olacağız.

2 ay kadar önce "Coming Soon" başlığıyla ilk adımları tanıtılan Insights artık dediğim gibi kullanılmaya başlandı. Ülkemizde de birçok ünlü hesap bu özelliği hesaplarında tanıttılar. Bu yenilik ile oldukça fazla şeyin değişeceğine inanıyorum. Neden mi? Biliyorsunuz ki artık reklam sektörü çoğunlukla sosyal medyaya kaydı. Bunların en popüleri de instagram. Reklam verenler ilk olarak size instagramda kaç takipçiniz olduğunu soruyorlar ve böylece takipçi sayınız kaçsa ona göre reklam alıyorsunuz ya da reklam ücretiniz o oranda fazla oluyor. Fakat Insights bu takipçi sayılarına farklı bir bakış getiriyor.
Eminim ki sizler de takipçi satın alma işlemi çokça duymuşsunuzdur. Hatta buna dair teklifler de gelmiştir sizlere. Artık bu takipçi satın alan ve bot hesaplar tarafından takip edilen hesaplar tir tir titriyordur eminim. Artık Insightsla paylaşılan her fotoğrafın takipçilerle ne kadar etkileşime girilebildiğini. Kaç kişinin fotoğrafa baktığını, takipçilerin hangi yaş aralığında olduğunu, bağlandığı ülkeyi ve daha birçok detayı görebileceğiz.
Bu işe de bir kılıf uydurulana dek "bye bye takipçi satan alan hesaplar" diyoruz o halde. Insight'i hoş geldin ve bize de gel diyoruz. Aylardır 2000 takipçiye ulaşmak için tırnaklarım kazandı desem yalan olmaz. Gelen geri takip olmayınca gidiveriyor. Napalım, eninde sonunda olacağım nasıl olsa ;)
Bu kadar instagram demişken beni de takip edersiniz herhalde değil mi? :)))
Hesabım: herseydenkonusmali  orada da çok eğleniyoruz haydi gelin. Sevgiler...


18 yorum:

 1. Sosyal medyada o kadar çok aktif değilim. Neredeyse hepsinde hesabım var (Daha yeni açtım sayılır) ama paylaşımlar bir elin parmak sayısını geçmez. İnstagramda bunlardan biri. Bakıldığı zaman çok kısıtlı bir uygulama. Facebook gibi kapsamlı değil. Aslında - bir avantaj sağması lazım ama nasıl tutuldu hiç bir fikrim yok.. :) "Belki de takip etme ya da edilme özelliği ile ön plana çıkmıştır"

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başlarda aslında Facebook kalitesindeki düşüşten kaçış ortamıydı. Güzel ve kaliteli paylaşımlar görüyorduk. Artık herkes instagram'ı keşfetti ama henüz Facebook kadar kirlenmedi ortalık.
   En sevdiğim sosyal medya ortamlarından biri benim. Belki de fotoğraflara bakmayı sevdiğim için.

   Sil
 2. harika bir haber, sonunda ortalık biraz temizlenecek desenize! haberim yoktu benim, uzak kalmışım teknoloji haberlerinden iyi ki yazdınız <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle :) Şöyle bir temizlense ortalık ve biz de gerçekleri görebilsek değil mi? Yavaş yavaş her şey gün yüzüne çıkar sanıyorum.

   Sil
 3. Bence güzel bir uygulama olmuş. Takipçi satın alanların pek işine gelmeyecek bu durum. Bende kendi çabalarım ve paylaşımlarımla takipçi edinmeye çalışıyorum lakin şimdilik bu uygulamaya geçmek benim için hayal. Daha çok takipçiye ihtiyacım var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim için de öyle ama belli mi olur, belki bir gün biz de kullanmaya başlarız Insights'ı ;)

   Sil
 4. Facebook hesabının dışındaki hesaplarda aktif değilim.Facebooktaki 5000 den fazla kişi de yoruyor beni :( Bazen kapatmayı bile düşündüğüm oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Facebook'ta sadece yazı paylaşmak ve birkaç arkadaşımın paylaşımlarını görmek için vakit geçiriyorum. Orası artık aile toplantılarında edilen sohbetlere döndü benim için :)

   Sil
 5. Hayatım sosyal medya'da geçiyor ve kendi çapımda az buz para kazanıyorum. Bu uygulama bana da iyi gelecek gerçekten. Eğer tabii bizlere de uygulanırsa :) Böyle birseyin oldugunu bilmiyordum teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım uygulanır. Böylece takipçilerin istatistiklerini rahatça görecek ve ona göre paylaşımlarda bulunup yükselen bir grafik sergileyebilirsin. Ben de bekliyorum gelmesini bizler için de.

   Sil
 6. Benim instagram hesabım kişisel bir hesap. Blog sayfamda da ticari bir amacım yok ama belki ileride ihtiyaç duyabilirim kim bilir ;) Bu arada instagram hesabını izlemeye geliyorum, sevgiler :)

  YanıtlaSil
 7. Çok güzelmiş umarım biran önce gelir ☺️

  YanıtlaSil
 8. Yakında instagramda facebook gibi kimsenin eline yüzüne bakmadığı bir mecra haline gelecek ne yazıkki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence o hale gelmesi için çoook uzun zaman var. O zamana dek aynen devam ;)

   Sil
 9. selam, ben Oya. Çok takipçili insanların neden sürekli istatistiklerini paylaştıklarını anlayamamıştım :) bize ne kaç kişi görmüş diye düşünüyordum meğer kendilerini ispat etme yarışındaymışlar :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Aslında ispat etmekten çok artık takipçi sayınıza ya da paylaşımınızın ne kadar etkileşim aldığına göre gelir elde etme şansınız olduğundan yapılıyor bu paylaşımlar. Yani doğal karşılamak gerek diye düşünüyorum. Sevgiler :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.