Hayatımı Kolaylaştıran AletlerMutfağa girmeyi pasta börek yapmak dışında pek sevmeyen bir insanım.  El becerim, yatkınlığım da yok açıkçası yemek konularına. Her kahvaltımızın vazgeçilmezi olan domates salatalık olayı da benim için bir kabus tabii ki.

Salatalık soyma olayı her zaman bir savaş. Yaptığım denemeler sonucunda kabuğu çok ince soymaya çalıştığım için problem olduğunu anladım. Ama o ince kalın oranını da halen tutturablimiş değilim. Eh bu durumda devreye ne giriyor. Bence çook iyi bir icat olan salatalık soyucu!

Hem hızlı, hem ay şurayı soymamışım telaşı yok, hem de pratik. Cırt diye bitiveriyor soyma işlemi. Sabahları kahvaltı hazırlamakta benim için bu sayede kolaylaştı tabiki. Benim gibi beceriksiz herkese tavsiye ediyorum.


Şimdi iki taraflıları çıkmış. Onu kullanmakta pek başarı sağlayamadım. Tek taraflı olan daha kolayıma geliyor. Ama iki taraflılar tabiki daha da hızlı sonuca ulaşmayı sağlıyor. Yukardan aşağı değil de aşağıdan yukarı soymak lazım onlarla.


Salatalık soyucunun geçmişi şimdi anlatacağım alete göre biraz daha eski kalacak.Bir diğer kurtarıcım da elma çekirdeği çıkarıcı oldu.  Son favorim kendileri.

Sağlıklı beslenmek için meyve şart. Canımız abur cubur istediğinde işte o abur cuburları yemeyip meyveye yönelmemiz lazım. Meyve seçenekleri çok olsa da en çok tercih edilen elma oluyor hep.
 Orta kısmını yemek benim için işkence. Oraya ulaşana kadar da bütün yüzüm elma suyu oluyor. Orta kısmı yiyemeyenlerdim. Kart kurt yemek istesem de orda zorlandığımdan genelde kesip yemeyi tercih ediyordum.


Burada da imdadıma yukarıda fotoğrafını gördüğünüz alet yetişti. Babamın keşfedip almasıyla tanıştım kendisiyle. Çok hızlı şekilde hallediliyor. Elmanın sapının olduğu kısma yerleştirip, biraz kol kuvvetiyle bastırıyorsunuz. Sonra etraftan tamamen ayrılsın diye bir çeviriveriyorsunuz. Ve tamaaaam.

Artık her gün 1 tane elma yiyorum ara öğün olarak. Yalnız elmaların poposu yamuksa biraz dikkat etmeniz lazım. Aşağı bastırırken yan tarafa kayarsa parmağınızda minik minik delikler açabilir. Deneyimle sabit, bir kere onu da başardım. Bence şans verip elma olayını daha kolaylaştırabilirsiniz.

Sizin hayatınızı kolaylaştıran aletler neler?

2 yorum:

 1. Minik minik delikler ha :) :) baya güldüm.
  O soyma işinden bende büyük bir usanç duyuyorum.
  Ama o elma şeysine gerek yok aslında ya bastır çevir falan ben oyumu bıçaktan yana kullanıyorum :)
  Gülücüklü kal...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem elma yiyip hem kol kası çalışıyorum :D Kesince ortada kalan dikdörtgene acımıyor musunuz? Ben onu da yemeye çalışıyorum çünkü kestikten sonra:D Hepimize farklı yöntemler pratik geliyor :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.