Zumba

Zamanınızı spor salonlarında aletlerle savaşarak harcamayın kızlar. Çook eğlenceli, bol müzikli, bol danslı Zumba'ya yönelin. Balık etli olmanın neticesinde çok sayıda spor dalı, spor salonu, diyet listesi denemiş biri olarak en zevklisinin Zumba olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.


Müzik ve aerobik hareketlerinin birleşimiyle ortaya çıkmış bir dans fitness programı zumba. Bir çok farklı dansa ait figürleri içinde barındırıyor. Salsa, samba, kumbiya, hip-hop, merenge, oryantal gibi dansların figürleri ve müziklerinin yanında squat da yapıyorsunuz, sağa sola da zıplıyorsunuz. Zaten benim için Latin dansları olsun yeter :D 

Zumbanın yaratıcısı Alberto Beto Perez. Aerobik için kullandığı müzik cd'lerini unuttuğu için farklı müziklerle doğaçlama yaptığı bir ders sonrasında ortaya çıkmış. Yani şans eseri bulunmuş aslında. Uluslararası federasyonu da var. Ulusal anlamda eğitici olanlara ZES deniyor ve bildiğim kadarıyla 2 tane var Türkiye'de. Ama çok kesin biliyorum diyemem.

Gelelim yaşadıklarıma. Dans etmek çok zevk aldığım bir aktivite. Ama her yerde, her zaman bu şansımız tabii ki hiç birimizin olmuyor. Zumba bu ihtiyacıma çok iyi geldi. Her seansta çok terleniyor, tüm enerjinizi boşaltıyorsunuz ve neşe doluyorsunuz aslında. Aynı kişisel terapi gibi. Kalori yakmak da cabası. 


Eğer tam manasıyla hareketleri yapabilirseniz,1 saatte 550 kaloriye yakın bir kayıp yaşanıyormuş. Ben 400 falan yakıyorsam yeter yaa kıvamındayım. İnsanın kilosuna, kas yoğunluğuna göre de değişiyor değerler.  Başarılı bir zumba sınıfında hareketler tek tek gösterilmiyor. Sen zamanla hocanın koreografisine uyum sağlıyorsun. Zaten kulağın müziklere alıştıkça hareketleri yakalamak da kolaylaşıyor. Kaçırdığın yerde de sağa sola bakıp kopya serbest :)


Amaç hareket etmenin yanında daha ön planda olarak eğlenmek. Bu da devamlılığı kolaylaştırıyor. Çünkü seansa gitmezsen özlüyorsun, bu da istikrar sağlıyor. Spor salonuna gitmeye hangimiz üşenmiyoruz ki? İşte zumbada bu tehlike yok.  Toplu olarak yapılması da bir gruba ait olma hissiyle başka bir artı katıyor egzersize. Ekstra ekipmana ihtiyaç da yok, aç müziğini evde de yap koreografileri. Bir çok video da var internette. Oooh süper:) Sizce de öyle değil mi? Zumba yapanları, yapmak isteyenleri, istemeyenleri yorumlara bekliyorum.

10 yorum:

 1. Ben de çok severek ve eğlenerek yapıyorum zumbayı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan enerji doluyor değil mi? :)) İyi ki bulmuşlar.

   Sil
 2. Gittiğim spor salonunda hafta bazında dersler var.
  Ki spining dışında planıma koyduğum ders Zumba'dır.
  Evet çok eğlenceli ve cardio yapmanın verdiği haz apayrı..
  İster istemez gidiyor ve her kasını çalıştırıyor.
  Ben ki dans edemem diyenlerdendim ama şimdi twerk yapabiliyorum :D
  Şiddetle de tavsiye ederim.
  Bu adar Youtube ' da ' ricardo rodrigues ' diye biri var onu da canım sıkılınca evde izleyip yapmaya çalışıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa Ricardo'yu ben de deneyeyim o zaman :) Spining ve zumba güzel bir ikili olmuş. Spining zorlayıcı zumba eğlenceli :)

   Sil
 3. Çok seviyorum ama bazı hareketlerde o kadar eğreti duruyorum ki :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kısımları yok sayın. Amaç hareket etmek. Genelde de hoca dışında tam manasıyla yapabilen olmuyor zaten gruplarda :)

   Sil
 4. ay ben de bu persembe basliyorum zumbaya. hadi bakalim hayirlisi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok eğleneceğine inanıyoruöm:) Şimdiden başarılar dilerim :)

   Sil
 5. Bende gitmeyi düşünüyorum 😊😊bu arada banada beklerim bayansekerr.blogspot

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başlarsanız devamı gelir zaten :) Tabii ki ziyarete geleceğim.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.