İngilizce'yi Kolay Öğrenebiliyor Muyuz?


Her birimizin bildiği gibi uluslararası dil olarak bir seçim olmasa da yaygın olduğundan İngilizce seçilmiş. Bu nedenle dünyaya gelmiş olan her insandan İngilizce'yi çat pat da olsa bilmesi bekleniyor. Beklentinin ötesine geçmek gerekirse de birçok bilgiye ilk kaynaktan ulaşabilmek İngilizce bilenler için çok daha kolay ve faydalı oluyor.
Yaşadığımız internet çağında kocaman dünya adeta sıkıştırılmış bir şekilde önümüze seriliyor ve biz dilediğimiz yere, dilediğimiz şekilde ulaşabiliyoruz. İşte bu dolanımın kolaylığı için bile İngilizce bilmek zorundayız.
İyi bir işe girebilmek, kariyer basamaklarını daha hızlı çıkabilmek, akademik eğitimimizi zorlanmadan ilerletebilmek için İngilizce hep bir ön koşul. Hepsi bir kenara bizler için de bir artı, bir kültür katkısı.

İngilizce'yi biliyor olmanın faydaları elbette saymakla bitmez. Bu nedenle çok da fazla uzatmak istemiyorum. Asıl konu İngilizce'yi nasıl kolayca öğrenebileceğimiz. Son yıllarda birçok aile çocuklarına daha çok küçükken bu dili öğretmeye başlıyor çünkü tazecik beyinler yeni her bilgiyi bir sünger gibi içine çekebiliyor. Okul hayatı başladıktan sonra ise hep bir nebze yorulan beynin her şeyi kolayca öğrenememesi hem de zaten onlarca bilgiyle doldurulmaya çalışıyor olmasından yeni bir dil öğrenmek genellikle kolay olmuyor. İşte bu noktada hayatımıza özel ingilizce dersleri ya da ingilizce kursları giriyor.

Ben yeni bir dil öğrenmeye okulumda başlamış olsam da ilerletmek için şehrimde bulunan bir kursa gitmiş ve dil bilgimi oldukça yüksek seviyelere getirebilmiştim. Günümüzde ise İngilizce için tavsiye edilen kurslardan biri Wall Street English olmuş. Yakın arkadaşlarımdan sıkça duymaya başladığım bu kursta İngilizce öğrenme başarısının oldukça yüksek seviyelerde olduğunu öğrendim. Bu nedenle de sizlerle paylaşmak istedim.

Benim için bir İngilizce kursunda olması gereken İngilizce'ye gerçekten tam anlamıyla hakim bir öğretmen ve bu öğretmende bulunması gereken öğretebilme yeteneği. Hiç kimsenin sıkıştırılarak, zorlanarak bir yabancı dil öğrenebileceğine inanmıyorum. İşte bu nedenle yeni bir dil öğrenmek için gideceğimiz kursları çok iyi araştırarak seçmeliyiz.

Sizlerin de bu konu hakkındaki fikirlerini çok merak ediyorum. Sizler İngilizce'yi kolay öğrenebildiniz mi? Ya da çeşitli zorluklar yaşadınız mı? Bir dil bir insan ise haydi hepimiz yeni bir dil öğrenebilmek için kollarımızı sıvayalım. Sevgiler.

6 yorum:

 1. Türkiye'de dil kurslarının çok başarılı olmadığını düşünüyorum.İlerleyen süreçte Malta'ya 6 ay giderek bu sorunu çözmeyi düşünüyorum :)Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef dediğin gibi çok başarılı değiller. Sadece birkaç tanesinde istenilen başarı elde edilebiliyor. Umarım Malta'da yabancı dil adına dilediklerini başarırsın. Kocaman sevgiler :)

   Sil
 2. Genelde kurslar sınavlara yönelik olarak bir çalışma yapıyorlar. O yüzden de hangi kursa ne sebeple gittiğimiz önemli aslında ..Liseden beri irili ufaklı kurslara gitsem de ne şakır şakır konuşabiliyorum ne de sınavlardan istediğim puanı alabildim.. Kanayan yaram bitmeyen azmim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız aslında hangi amaçla gittiğimiz gerçekten önemli. Dilerim bu azimle şakır şakır konuşacak seviyeye gelirsiniz. Sevgiler :)

   Sil
 3. ogrenmek kisinin kendinde bitiyor esasinda..
  cat pat okul ingilizcesiyle donemsel.bir boslukta gittigim bi kurs vardi, devete ait..
  iki.hafta da duzenli olarak gittigimde hakiaten ogrenebiliuormusum dedim ama devaminda sukouverdim;)
  amacim kendini ifade edecek kadar ogrenip adini dahi soyleyemedigimiz bir ulkenin bir sehrinden digerine gitmekti, trenle:)
  bizden gecti artik diip topu taca attim ama siz siz olun esinize dostunuza ogrenmesi icin baski demeuelim.de tesvik edin:)
  bir dil bir hayat diip cekiliyorum;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız. Hem nerede ne zaman ihtiyacımız olacağı belli değil hem de olduğunda gerçekten de hayatımızı kolaylaştıracak bir durum. Teşekkürler yorumunuz için :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.