Cehennem - Inferno

dantenin ölüm maskesi
Dante'nin Ölüm Maskesi
Kitabı sonunda bitirdim. İlk yorumum "Muh-te-şem!" . Gerçekten de editörün söylediği gibi Dan Brown'ın en iyi kitabı Cehennem. Gerçekten sonları doğru büyük şaşkınlıklar yaşayacaksınız. Kitabın çevrildiği sıradaki film gibi zamanları buradan okuyabilirsiniz. 
Kitap Floransa'da başlıyor. İp uçları Robert Langdon'ı önce Venedik'e hemen ardından da İstanbul'a sürüklüyor. Diğer kitaplardaki gibi şehirlerdeki en ünlü, en tarihi binalar, sanat eserleri çok güzel bir tasvirle anlatılmış. Hele İstanbul'u bir anlatışı var ki Dan Brown'ı sevmiyorsanız bile sadece İstanbul'u anlatışı için okumalısınız. 

Dante'nin ölüm maskesini sizlerle paylaştım çünkü bu maske kitabın en kilit noktalarından biri. Ona ulaşmak, ondaki ip uçlarını çözmek ve sonrasındaki serüven çok sürükleyiciydi. Aslında kitapta geçen yerlerin resimlerini paylaşacağım bir post hazırlamayı da düşünüyorum çünkü okurken görmenin daha etkili olacağını düşündüm. 
Cehennem'den : Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon başından vurulmuş bir halde hastane odasında gözlerini açar. Ne buraya nasıl geldiğini ne de nasıl vurulduğunu hatırlamaktadır. Camdan gördüğü manzara karşısında altüst olan profesör, evinden binlerce kilometre uzakta, Floransa'da olduğunu anlar. Yaşadığı korkunç baş ağrısına eşlik eden tek şey; sürekli kabuslarında gördüğü kan kırmızısı bir nehrin karşısından kendisine seslenen gümüş saçlı güzel bir kadın ve toprağa baş aşağı gömülü can çekişen bedenlerdir.
Langdon gördüğü kabusları anlamlandırmaya çalışırken kadın bir suikastçı tarafından takip edildiğini, kendine tedavi uygulayan doktorlardan biri gözlerinin önünde vurulunca anlar. Hastanede görevli diğer doktorlardan biri olan Sienna Brooks'un o ölüm kalım anında yardım etmesiyle hayatta kalır.
Simgebilim profesörü kendini bir anda ipuçlarını Dante'nin cehenneminde bularak çözmesi gereken korkunç bir senaryonun içinde bulur. Floransa'nın tarih kokan dar sokaklarından Venedik'in muazzam bazilikalarına uzanan semboller zinciri Langdon'ı insanlık tarihini sonsuza dek değiştirebilecek bir mekana sürükler.
Burası üç imparatorluğun merkezi olmuş, insanlık tarihi kadar eski, dünyanın incisi İstanbul'dur. Ve bu şehirde ya insanlık tarihi baştan sona yeniden yazılacak ya da bunu yazacak hiç kimse kalmayacaktır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.