Kibrit - İcatlar ve Mucitleri

Çakmaklar günümüzde kibritlerin tahtını sallamış olsa da kibritler hala kullanılmaya devam ediyorlar. Peki hiç onların kim tarafından icat edildiğini düşündünüz mü? Haydi birlikte öğrenelim.

Günün her anı ihtiyaç duyabileceğimiz kibrit 1827'de İngiliz kimyacı John Walter tarafından icat edildi. İlk kibrit çöpleri, ucuna kimyasal bir karışım sürülmüş tahta kıymıklar biçimindeydi ve ucunun bir zımpara kağıdına sürülmesiyle elde edilen ısıyla tutuşturuluyordu. O dönemde Batı ülkelerinde bu kibritlere "Işık Saçan" anlamında "Morning Star" adı verilmişti.

İşte kibritin asırlar öncesinden günümüze gelene dek süren kısa hikayesi. Artık ağaç dallarından incecik yontulan parçaların başına sıvı, yapışkan bir madde sürüldükten sonra üzerine fosfor içeren bir karışım konularak oluşturuluyor. Ateş insanlığın ileriye gitmesinde çok büyük bir adım olarak kabul ediliyor. Bu nedenle iyiye kullanılan ateş hayatınızdan eksik olmasın diyelim.
Sevgiyle :)

10 yorum:

 1. Kibrit de basit gözükmesine rağmen önemli icatlardan.Işıklar ve aydınlıklar içinde yaşamak dileğiyle...

  YanıtlaSil
 2. Yüzyıl önce kibrite bizim köyde ispite denirmiş. Bizim çocukluğumuzda ise kibrite çıtır deniyordu. Rahmetli ninem git dükkandan çıtır al gel diyerek elime yumurta tutuştururdu. Demek ki parası yoktu yumurta karşılığı bir çıtır alıyorduk. Şimdi artık kibrit deniyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bilgiler veriyorsunuz her yorumunuzda çok teşekkürler :)

   Sil
 3. Morning star da pek cool bir isim olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öğrendiğimde aynı şeyi düşünmüştüm. Kibrit ve morning star farklı algılar yaratıyor aslında.

   Sil
 4. Senin sayende öğrenmiş oldum.
  Ama çok geç bulunmamış mı sence de ?
  Gerçekten 2000 yılında çok büyük gelişmeler yaşanmış baksana nerden nereye ...
  Çok güzel bir yazı olmuş devamını bekliyorum .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1800ler evet geç olarak düşünülebilir ama yapımı için kimya biliminin bir nebze de ilerlemiş olması gerektiğinden böyle olmuş olmalı. Bir de belki de ihtiyaç duyulmadı. Çakmak taşı kullanıyordu herhalde sıklıkla.

   Sil
 5. Morning Star'ı görünce istemeden aklıma Lucifer dizisi geldi😅

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa henüz Lucifer'i izleyemedim o yüzden bilemiyorum.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.