Florürden Neden Uzak Durmalıyız?

Uzun zamandır yayınlamak için hazırlandığım florür yazımla sonunda karşınızdayım. Ben de florürün zararlı bir madde olduğunu çok uzak değil sonbaharda, Kitap Ağacı Ankara'nın ağırladığı Fi, Çi, Pi kitapları yazarı Azra Kohen'in bizler için hazırlayıp sunduğu sunumda öğrenmiştim. Gözlerim fal taşı gibi açılmış ve bile bile bizlere verilen bu maddenin varlığına inanamamıştım. İstiyorum ki önce florür nasıl ortaya çıkmış ve nasıl kullanılmaya başlanmış ona bakalım. Ardından da bize neler yaptığına ve ne yaparsak florüre maruz kalacağımıza göz atalım.

"19. yüzyılda yaygın deyimle "şeytan zehri" olarak bilinen sodyum florür, fare zehri olarak kullanılıyordu. Birçok endüstri kolunun atık ürünü olan sodyum florür depolanması oldukça güç bir kimyasaldır.
Denizlerin dibinde depolandığında milyonlarca balığın ve deniz canlısının ölümüne neden olmakta, eğer toprağa depolanırsa nehirlere ve yeraltı sularına karışmakta ve toprağı zehirlemektedir. Metali yeme özelliği de bulunduğu için sodyum florürün depolanması için üretilen konteynırlar oldukça pahalıya mal olmaktadır.
20. yüzyılın ikinci yarısında, kapitalizm önderleri, bu zehirli atığın depolama maliyetinden kurtulmak için florürlü diş macunu masalını ortaya atmış, başta ABD olmak üzere dünya çapında bir dizi üniversitenin diş hekimliği ve halk sağlığı bölümlerinde diş sağlığı için florürün faydaları üzerine araştırmalar yönlendirmiş ve sonuçta her ülkede florürlü diş macunları diş hekimliği kuruluşlarının onayını almıştır.
Florür kullanımının karanlıkta bırakılan ilişkiler ağında ise çok daha ürkütücü bilgilerle karşılaşıyoruz. Florür, semap olarak bilinen, ilaç üretiminde kullanılan bir malzemeyi içeriyor. Bu ise florürün üretimiyle, sarin ve soman olarak bilinen sinir gazlarının üretimini mümkün kılıyor.
Bu üretimin geliştirilmesi ise 2. Dünya Savaşı sırasında Hitler Almanya'sında Yahudileri yok etmek için Zyklon B adındaki gazı üreten Alman kimya fabrikası IG Farben'de gerçekleştiriliyor. 
Nazi bilim insanları florürün içme suyuna karıştırılması için ilk deneyleri gerçekleştiriyor. Bu deneylerde içme suyundaki florürün beynin belli bir bölgesini uyuşturduğunu ve bireyin direnme gücünü kırdığını tespit ediyorlar. Bu keşiften sonra florür, Nazi toplama kamplarındaki içme suyuna karıştırılıyor."
"IG Farben, Nazi İmparatorluğu'nda, kendi toplama kampına sahip olan tek şirketti. Şirkete ait kampta on binlerce insan öldü. Milyonlarca insanın gaz odalarında "pratik ve masrafsız" şekilde öldürülmesini sağlayan Zyklon B Gazı IG Farben'e bağlı Degesh tarafından üretiliyordu."

Florür ve IG Farben isimli şirkete ait bilgiler Ali Kuzu tarafından kaleme alınmış olan Rockefeller Ailesi isimli kitaptan alıntılanmıştır. Bu alıntının ardından karşı karşıya olduğumuz tehlikeyi yakından inceleyelim.

Florürle karşılaşabileceğimiz yerler maalesef tahmin ettiğimizden de fazla. Şebeke suyu, diş macunu, hazır çorba, bebek maması, bulyonlar, teflonda pişmiş gıdalar, gazlı içecekler, hazır meyve suları, paketli - işlenmiş gıdalar, florürlü tuz, sigara bunlardan ilk olarak sayabileceklerim arasında. 
İsveç, Norveç, Finlandiya, Hollanda, Danimarka, Macaristan, Japonya, Çin, Avusturya ve Belçika gibi ülkelerde suya florür karıştırılması yasak. Türkiye'de de katılmıyor ancak pek çok ilimizin şebeke suyunda florür bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün içme sularında güvenli bulduğu florür miktarı 0,5 - 1,7 mg/lt. 

Florür, epifiz bezinde tahribat yaparak kişileri mücadele anında daha az aktif hale getirdiği tespit edilince bir kimyasal silah olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde bilinen sakinleştirici ilaçların %25'i florür içermektedir. 

Peki Florür bize neler yapıyor?

1 - Biyobirikim : Bir kimyasalın vücutta birikme eğilimine biyobirikim deniyor ve florür de biyobirikim kimyasallardan bir tanesi. Sağlıklı, yetişkin bir insan her gün maruz kaldığı florürün %50'si kadarını vücuttan atabiliyor fakat geri kalanı beyinde ve kemiklerde birikiyor. Bebek ve çocuklarda vücuttan atım oranı ise sadece %20. Kemiklerde biriken florür miktarı hayat boyunca artış göstererek ilerliyor.

2- Beyin (Epifiz Bezi) : Beyindeki florür birikimi davranış değişikliklerine ve ileri yaşlarda alzheimer hastalığına yol açabiliyor. Sinir sistemini ve epifiz bezini kötü etkilediği doğrultusunda yapılmış birçok araştırma var.

3- Düşük IQ : Vücuttaki florür miktarıyla IQ'nun ters orantılı olduğunu Çin, Meksika ve Hindistan'da yapılan araştırmalar ortaya çıkarmış. İçme suyunda bulunan 1mg/lt florür artışıyla 0,59 puanlık IQ puanı düşüşü yaşanıyormuş.

4- Üreme Sistemi : Laboratuar hayvanlarıyla yapılan araştırmalar sonucunda yüksek dozda florürün erkek üreme organlarına hasar verdiği ve kısırlığa yol açtığı tespit edilmiş. ABD'de yapılan bir araştırmaya göre şebeke suyunda 3mg/lt ve daha fazla florür bulunan bölgelerde doğurganlık oranlarının düştüğü, erkeklerdeki testesteron hormonunun ortalamanın altına düştüğü görülmüş.

5- Erken Ergenlik : Yüksek dozda maruz kalınan florür Pineal bezini olumsuz etkiliyor. Bu bez pek çok işlevinin yanı sıra büyüme ve ergenlik süreçlerinden sorumlu bir bez. Araştırmalar gösteriyor ki içme suyuna florür katılan bölgelerdeki kız çocukları diğer bölgelerdekilere göre 5 ay önce adet görmeye başlıyorlar.

6- Tiroid Hormonları : Ukrayna'da yapılan bir araştırmada 2,3 ml/lt oranında florürün tiroid hormonlarında azalmaya yol açtığı görülmüş. Bu etki öyle etkiliymiş ki 20. yüzyıl ortalarında hipertiroidi (tiroid bezinin çok çalışıyor olması) hastalarına florür tedavisi öneriliyormuş.

7- Kemik Erimesi : Meksika'da yapılan bir araştırmada diş macunundaki florürle kemik kırılmaları arasında bağlantı olduğu ortaya çıkarılmış. İçme suyuna florür karıştırılan bölgelerde, çocuklarda görülen kemik rahatsızlıkları ve kemik bağlantılı rahatsızlıklarda iki kat artış kaydedilmiş.

8- Romatizma Belirtileri : Florürün kemiklerde birikmesiyle ortaya çıkan Skeletal Florozis isimli hastalık belirtileri romatizma ile kolayca karışabilen belirtilere sahip. Florür alımı kesildiğinde kolayca düzebilecek olan bu hastalık romatizmaya benzerliği nedeniyle gözden kaçabiliyor ve erken tedavi şansı genellikle kaçırılıyor.

Florürden uzak durmayı seçmek bizlerin elinde. Şebeke suyuna bir şey yapamasak da diş macunlarımızı florürsüz olanlardan, içme sularımızı florür oranı düşük olanlardan seçebilir, ambalajlı gıdalardan uzak durmayı seçebilir ve yönümüzü tamamen doğala çevirebiliriz. Umuyorum yazıdan en az benim kadar memnun kalırsınız. Benim için dönüp dönüp açacağım ve sık sık paylaşacağım bir yazı oldu. Sağlıklı ve mutlu günler dileğimle :)

Yazıyı hazırlarken yararlandığım kaynaklar:

26 yorum:

 1. Daha once duymadigim bir konu.elinize saglik aciklayici bir yazi olmus

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim. Duymayanlara ulaşabilmek daha güzel. Florür içeren maddelerden uzak durmanız dileğiyle. Sevgiler :)

   Sil
 2. Çok güzel bir konu olmuş canım. Ben de çocuklar için glorürsüz dil macunu seçiyorum. Hatta bir yazımda buna değindim ama florürün dişler için faydalı tutulması halinde zararlı olduğunu öğrendim. Bunu da postun altına bir diş hekimi blogger arkadaşımız yazmıştı. Ama şimdi bu kadar ayrıntılı bu yazıyı okuyunca emin olamadım. Sonuçta uzmanlar daha iyi biliyorlar. Yutmak çok tehlikeli ama dişe uygulanması nasıldır acaba. Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş canım. Tekrar teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araştırdığım kadarıyla florürün diş çürümelerine faydası olduğuna dair hiçbir yazı yok ve söylediğin gibi yutulması çok tehlikeli. Açıkçası kendimiz araştırmaları takip etmeli ve okuyarak bilgilenmeliyiz. Artık birçok uzman da kim para verirse onun dediğine doğrudur diyor. Ben teşekkür ederim.

   Sil
 3. korkunç bir bilgi :-(( florürün zararlarını biliyordum ama bu kadar detaylı değil çok iyi bir yazı olmuş .. uzun zamandır diş macununu florürsüz tercih ediyorum suya da dikkat edeceğim bakayım oranları kaçmış..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Resmen her birimiz için bir tehdit ama direnci kırılmak istenen toplumlar için de bulunmaz bir kimyasal silah. Herkesi bilgilendirmek şart diye düşünüyorum.

   Sil
 4. a daha geçen gün okulda oğlum için dişlere flörür uygulamasının izin kağıdını imzaladık, babam diş hekimi, uzmanlar tarafından yapıldığında bi zararı olmaz yaptırın dedi :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzüldüm :( Florür hakkında yapılan yeni araştırmaları herkesin takip etmesini ve incelemesini tavsiye ediyorum.

   Sil
 5. Acı bir gerçek:( florürün zararını öğrendiğimden beri ben de diş fırçalarken ayrıca dikkat ediyorum. Az miktarda sürüp yutmamaya gayret ediyorum. Çok faydalı bilgiler paylaşmışsınız. Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Diş macununuzu florürsüz olanlardan tercih ederseniz ve sayımız gün geçtikçe artarsa büyük diş macunu firmalarının dikkatini çekebiliriz. Sevgiler.

   Sil
 6. Flörür hakkında çok faydalı ve açıklamalı bir bilgi olmuş gerçekten. Kelime anlamını az çok biliyordum ancak bu kadar tehlikeli olduğunu hiç bilmiyordum. :( Emeğine sağlık. Bile bile bize tehlikeli maddeleri kullandırdıklarına inanmıyorum, hepsi Sağlık Bakanlığı onaylı ürünler bir de diş macunu vs. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Artık hiçbir konuda yönetimlere %100 güvenmememiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü orada öncelik artık toplum değil, çıkarlar. Bu nedenle kim akıllı olup kendine dikkat ederse o kadar az hasarla kurtuluyor. Bu nedenle devlet onaylı da olsa artık iyice araştırmak gerek.

   Sil
 7. Bende florürün zararını ilk bir bitkisel diş macunu tanıtımından öğrenmiştim çok şaşırmıştım diş macunundaki florür yutmasakta 2 dakika vucut maruz kalınca florürü emer demişlerdi dişlerimizi de biliyorsunuz 2 dakika fırçalamalıyız ondan sonra florürsüz tercih ettim ama baksanıza bir çok şeyde mevcutmuş bunları bilmiyorduk hadi hepsini anladım bebek maması ne alaka nasıl izin verilir şok şok üzerine

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gıdaların raf ömrünü uzatmak için kullanılan kimyasallardan biri olduğundan. Elbette ki artık florür içermeyenleri de mevcut. Sadece bilinçli birer tüketici olmalı ve böylece üreticileri ve firmaları da bilinçli olmaya zorlamalıyız.

   Sil
 8. Azra Kohen'in dediği şeyde sizin tabiriniz de çok net özetliyor kimyasal silah bunlar..ama gündelik hayat dediğim durum var ki malesef kaçamıyoruz bu ve bunun gibi tehditlerden tehlikelerden ama minimize etmek bizim bilincimiz ve ekonomimizin elinde.. duyarlı olunduğunda üreticiler de ona göre davranmak zorunda kalacaklar kesinlikle katılıyorum.. bilinçsiz toplum diye düşünüp yüklendikçe yükleniyorlar :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir noktaya değindiniz evet, sağlıkla yaşamaya çalışmak bizi ekonomik yönden zorlayabiliyor çoğu zaman ama bu da bilinçsiz kesimin diğer ürünleri daha çok tercih etmesinden. Yaygınlaşmayan ürünler maalesef daha pahalı satılıyor. Yine de iyi bir araştırmayla onların da daha ucuzunu bulmak mümkün oluyor. Bir kişiyi bile bilinçlendirebilirsek ne mutlu. Sevgiler :)

   Sil
 9. Florür'ün zararlı olduğunu bilmiyordum.Farkettirdiğiniz için sağolun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim artık florürü hayatınızdan çıkarmak yolunda adımlar atarsınız. Ben teşekkür ederim :)

   Sil
 10. Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş sayende çok şey öğrendim.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 11. çok ama çok güzel yazı olmuş, çokça bilgilendim, teşekkürlerr

  YanıtlaSil
 12. Çok güzel bir yazı. Florürsüz diş macunlarına, ambalajsız gıdalara ulaşmak aslında kolay ama şebeke suyu sorun. Bebek mamalarında da olduğunu bilmiyordum. Yeni doğan yeğenim için iyi bir araştırma yapmalıyım.
  Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sulardaki sorun evet ama ne kadar az florüre maruz kalırsak o kadar iyi. Suyu engelleyemiyoruz maalesef ama diğerlerinde tercih bize ait. Mamalarda kesinlikle çok dikkatli olun. Florür içermeyenleri tercih edin.

   Sil
 13. Gerçekten faydalı bir yazı, emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Faydalı olabildiysem ne mutlu :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.