Yeni Yıl Hediyenizi Kendiniz Hazırlasanız...

Refika'nın mutfağını birçoğunuz duymuşsunuzdur herhalde. Değişik ve kolay tarifleriyle benim gönlümü çoktan kazandı. Marketlerden aldığımız onlarca şeyi evde kendimiz nasıl yapabiliriz ondan öğrendim. Şimdi de ellerimle yaptım diyebileceğiniz yeni yıl hediyeleri hazırlamış. Ben de sizlerle paylaşmak istedim.
Anadolu Yemişleri Karışımı
ANADOLU YEMİŞLERİ KARIŞIMI
Malzemelerimiz
1 çay bardağı buğday
1 çay bardağından az menengiç tohumu
50 gr beyaz leblebi
100 gr sarı leblebi
3 çorba kaşığı çedene
1 çay bardağı buğdayı ve 3 çorba kaşığı çedeneyi geniş bir tavada sürekli karıştırarak orta ateşte kavurun. Pıtpıt patlama sesleri duymaya başlayacaksınız. 3-4 dk sonra 1 çay bardağı kadar menengiç, 50 gr beyaz leblebi ve 90 gr sarı leblebi ekleyip birlikte, yaklaşık 10 dk kadar kavurmaya devam edin. Buğdayların renginin turuncuya çaldığını farkedeceksiniz. Böylece buğdaylar kavurga diye tabir edilen çıtır atıştırmalığa dönüşüyorlar ve tatları nefis oluyor. Soğuması için bekledikten sonra kavanozlayıp davetli olduğunuz eve yılbaşı gecesi çerezi olarak götürebilirsiniz. Ya da ne hediyesi canım ben yiyeceğim hepsini diyip hepsini kendinize saklayabilirsiniz:)
Çeşni Değirmeni
ÇEŞNİ DEĞİRMENİ
Malzemelerimiz
8 adet kuru kırmızı biber
2 çorba kaşığı dört renk karabiber
1 çorba kaşığı kekik
1 çorba kaşığı nane
1 çorba kaşığı sarımsak kurusu
2 çorba kaşığı kişniş
1 çorba kaşığı taze sumak
1 tatlı kaşığı kalın tuz
Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın.Bunu bir değirmene koyup, yemeklerinizde istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. İçinde tuz olan karışımları plastik öğütücülü değirmene koymayı tercih edin, aksi taktirde metal bıçak kısmı oksitlenebiliyor. Kalanını da bittikçe eklemek üzere kavanozda saklayabilirsiniz. Bence güzel bir kurdele ile de güzel bir hediyelik olabilir. 
Nar Şerbeti
NAR ŞERBETİ
Malzemelerimiz
Nar suyu
Aynı oranda toz şeker
Sıktığınız nar suyu miktarına denk gelecek kadar şekeri ekleyin ve ikisi birbiriyle iyice kaynaşana ve şeker tamamen yok olana kadar karıştırın. Gördüğünüz gibi şerbet yapmak bu kadar kolay. Servis yaparken bardağa bir miktar koyduktan sonra üzerine su koyarak, nar ve şeker yoğunluğunun kıvamını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. 
Krem Çikolata
KREM ÇİKOLATA
Malzemelerimiz
150 gr çiğ fındık
175 gr bitter çikolata
175 gr sütlü çikolata
3 çorba kaşığı pudra şekeri
2 çorba kaşığı fındık yağı
1 çorba kaşığı kakao
1/3 vanilya çubuğu
Tercihen kabuklu olan 150 gr fındığı ızgara + fan modunda yaklaşık 10 dk fırınlayın. 175 gr bitter ve 175 gr sütlü çikolatanızı ben mari usulü eritin. Ardından fırındaki fındıklarınızı çıkartın. Eğer kabuklu kullandıysanız kabuklarını soyun. Bunu yapmanın kolay yollarından biri, fındıkları iki bez arasında hafifçe ovalamak. Ardından fındıkları doğrayıcıdan geçirin. Bu işlemi fındıklar sıcakken yapmak gerekiyor, böylece yağını sıcak olarak dışarı verecek ve kremamsı hali almasını sağlayacak. Aksi halde karışımınızın kesilmesi söz konusu. Önce toz olana kadar çekin. Bundan sonra da aralıklarla durdurarak çekmeye devam edin. Birkaç dakika sonra tane tane halinden fındık ezmesi kıvamına doğru, oradan da iyice pürüzsüz bir kıvama gelecek. Fındıklar hala sıcakken 3 çorba kaşığı pudra şekerini eleyerek ekleyin. Sonra da 1 çorba kaşığı kakaoyu ve 1/3 'ünü sıyırdığınız vanilya çubuğunun çekirdeklerini ekleyin. Karışımın oda sıcaklığında donmasını azaltmak için de 2 çorba kaşığı fındık yağı ekleyin ve son olarak doğrayıcıdan tekrar geçirin. Krem çikolatanızın hazır olması için son dokunuş da erittiğiniz çikolatayı bu karışıma eklemek ve kaşıkla iyice karıştırmak. Bütün bir yıl keyifle yemeniz dileğiyle.
Sebze Kurusu
SEBZE KURUSU
Malzemelerimiz
1 çorba kaşığı 4 renk biber
4 çorba kaşığı pırasa kurusu
1 çorba kaşığı kereviz kurusu
3 çorba kaşığı havuç kurusu
3 çorba kaşığı soğan kurusu
2 çorba kaşığı sarımsak kurusu
4 adet kuru kırmızı biber
10 adet kurutulmuş domates
Bu tarif hazır çeşniler yerine kullanabileceğiniz harika bir alternatif. 1 çorba kaşığı dört renk biberi havanda kabaca dövün. Havana 4 çorba kaşığı pırasa kurusunu, 1 çorba kaşığı kereviz kurusunu, 3 çorba kaşığı havuç kurusunu, 2 çorba kaşığı da toz sarımsak ve 3 çorba kaşığı soğan kurusu ekledikten sonra karıştırın. Son dokunuş olarak, 4 adet kuru kırmızı biberi ve 10 adet kurutulmuş domatesi küçük küçük doğrayarak ekleyin. Bu karışımı çorbalarda, eti çeşnilendirmek için, erişte ve makarnalarda kullanabilirsiniz.
KURU SEBZELİ ERİŞTE
Malzemelerimiz
2 çorba kaşığı zeytinyağı
2 çorba kaşığı kuru sebze karışımı
2 avuç erişte
Kolot peyniri
Tavada, 2 çorba kaşığı zeytinyağında 2 çorba kaşığı kuru sebze karışımını ekleyip biraz kavurun. Ardından kaynayan suda haşladığınız 2 avuç erişteyi pişince bu tavaya ekleyin. Ardından dilediğiniz miktar kolot peynirini ince dilimler halinde ekleyin ve kaşıkla karıştırın. Erişte peynirin güzel aromasını içine çekiyor ve tadı enfes oluyor. Peynirler iyice eriyip, kuru sebze karışımı ve erişte ile kaynaştığında artık erişteniz hazır demektir. 
Aromatik Zeytinyağı
AROMATİK ZEYTİNYAĞI
Malzemelerimiz
2 dal biberiye
4 adet kuru kırmızı biber
2-3 dal kekik
2 dal taze kişniş tohumu
4 adet defne yaprağı
2 adet limon ağacı yaprağı
2 çorba kaşığı 4 renk karabiber
İçine farklı yeşillik ve baharatlar konduğundan ve zamanla zeytinyağının dokusunu farklılaştıracağından mümkünse ufak şişelerde hazırlanmalı, hızlı tüketilmeli. Bizim hazırladığımız yağ yaklaşık 300 ml. Siz de şişelerinizin boyutuna göre zeytinyağı miktarını ayarlayabilirsiniz. Sırayla malzemeleri koyarak ağzını sıkıca kapattığınızda karışımınız hazır olacak. Sabah kahvaltıda peynirin üzerine başka, öğlen çorbada başka, akşam da eriştenin üzerine döküldüğünde bambaşka bir mutluluk yaratacak.

İşte sizlere Refika'nın Mutfağı'ndan görüp bayıldığım, davet edildiğiniz eve içiniz rahat bir şekilde götürebileceğiniz tadından yenmez muhteşem yeni yıl hediyeleri. Yedikçe sizi hatırlasınlar.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.