Hıdırellez İçin Dilekler Hazır Mı?

Türk dünyasında kutlanan ve Hıdır Günü olarak da adlandırılan Hıdırellez efsanesi şöyledir; Hıdır ve İlyas kardeşler ayrı düşerler ve kavuşmak için Allah'a dua edip, yılda sadece 1 gün bir araya gelmeleri için kabul görürler. Efsaneye göre Hıdırellez bu iki kardeşin kavuşma ve buluşma günüdür.Duası kabul gören Hıdır'ın denizlerde dolaştığı ve iyilik, sağlık dağıttığı, tutulan dilekler için insanlara yardım ettiği inancı yaygındır. Hıdırellez günü eski takvime göre 23 Nisan'a yeni takvime göre 6 Mayıs'a denk gelir. Uğur, servet, mal, bol talih, bereket, sağlık, mülk gibi dilekler kağıtlara yazılır ve gül ağacının altına konur ya da rivayete göre okur yazar olmayan Hıdır'ın daha iyi anlaması için dilekler resmedilip, ev, bebek, beşik, okul gibi basit, anlaşılır çizimlerle ifade edilir.

Efsaneye göre Hıdır'ın boz bir atı vardır ve insanların imdadına yetişir. İnsanüstü kişiliği ve yetileriyle, insanlara çare kapısı olmuştur. Kimliği birçok kültürde farklılık gösterse de, her yerde yeşili sevdiği inancı hakimdir. Hıdır ismi Arapça'da yeşil, yeşillik yer manasına gelen -hadr ve -hıdr kökünden türemiştir. anadolu inancında da Hıdır'ın bastığı yerler yeşillenir, gittiği yol boyunca bitkiler fışkırır.
6 Mayıs'tan başlayıp 4 Kasım'a kadar olan süre Hıdır günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım'dan 5 Mayıs'a kadar olan süre ise Kasım günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 5 Mayıs gecesi kış günlerinin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir.
Hıdır; yaşam suyu içerek ölümsüzlüğe ulaşmış; özellikle de baharda aramızda dolanarak, bolluk ve sağlık dağıtır. Hızır bir kişiye verilen bir addan çok aslında doğasal bir durumu, baharla vücut bulan yaşamın tazelenmesini simgeler.
Bugün, Hristiyanlarca da baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul edilir. Bu günü Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler St. Georges günü olarak kutlamaktadırlar.
Hıdırellez kutlamaları genellikle yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında yapılmaktadır. Hıdırellezde baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yendiği zaman şifa bulunacağına inanılır. Yine bugün kırdan çiçek veya ot toplayıp kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine inanılır. Bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır.
Hıdırellez sadece gül ağacına dilek koymakla bitmez. O gün bütün evin temizlenmesi, güzel yeşil şifalı otlarla yemeklerin yapılması, özellikle suyu bol, yeşillik yerlerde zaman geçirilmesi adeti vardır.
Hadi dileklerinizi hazırlayın ve kendinizi yeşilliklere atın. Hıdır belki bu kez size uğrar. Tüm dileklerinizin gerçek olması dileğiyle...
Kaynaklar: www.merakname.com / tr.wikipedia.org

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.